HomeOver onsLidmaatschapAdviesScan Landendossiers Nieuws Thema's BeoordelingenWebwinkelContact

Een huis kopen in de huidige marktsituatie

Fijne tips om die droom werkelijkheid te laten worden

De onroerendgoed markt is in beroering. Nog nooit waren er zoveel berichten in de media over dalende huizenprijzen, banken en ontwikkelaars die in problemen zijn gekomen en klagende investeerders die hun financiële schaapjes van het droge weer in het water zien glijden. Dit neemt niet weg dat nog steeds veel mensen de wens hebben om een woning in het buitenland te bezitten. De marktsituatie doet natuurlijk niets af aan de charme van een land en het persoonlijke genot dat een huis aldaar kan bieden! Spanje, Frankrijk en Italië zijn nog altijd de favoriete bestemmingen van de Nederlander.

Veel mensen vragen ons of het op dit moment verstandig is om een woning in het buitenland te kopen of dat ze beter kunnen wachten tot de markt weer stabiliseert. Daar is natuurlijk niet eenvoudig een antwoord op te geven. Natuurlijk heeft u nu als koper een sterkere positie, maar mogelijk daalt de prijs nog verder als u nog even wacht met kopen. Maar wie weet stijgen de prijzen straks weer; is uw onderhandelingspositie op dat moment dan nog net zo sterk als nu? En zijn de krenten dan niet allemaal uit de pap gevist?

Waarom wilt u een huis in het buitenland kopen?
Belangrijk is te achterhalen wat uw wensen zijn zowel op korte termijn als op lange termijn. Is het huis louter een investeringsobject waarmee u geld verdient door bijvoorbeeld de verhuur? Of wilt u juist genieten van uw eigen plek op een andere locatie, eventueel met familie en vrienden? Door de jaren heen is onroerend goed een goede investering gebleken. Zeker op de lange termijn zullen niet veel mensen zich een buil vallen. Daar waar de professionele investeerders voorgingen zijn de laatste jaren steeds meer particulieren al dan niet bewust gaan investeren in onroerende goederen.

In het begin van de 21e eeuw heeft een soort begerigheid zich van veel potentiële kopers meester gemaakt. De eigen woning in Nederland was flink gestegen in waarde en men wilde dit “kunstje” graag nog een keer herhalen in het buitenland. Het liefst zo snel mogelijk en met de nodige garanties! Sommige mensen is dat ook daadwerkelijk gelukt. Verschillende factoren kunnen daarbij een rol hebben gespeeld zoals gedegen lokaal marktonderzoek, verstandig koopmanschap en kennis van de globale onroerende goed markt, maar het meest lijken zij te hebben geprofiteerd van het beschikken over de benodigde financiële middelen bij een stijgende conjunctuur.

De meeste dromen zijn bedrog
Natuurlijk hoort u op verjaardagen veel smakelijke verhalen over de waardestijging van het pied- a- terre in het buitenland. Maar bedenk wel dat het voor veel mensen een gelukkige bijkomstigheid is. Wanneer men een hoog rendement wilt behalen, moet men ook meer risico durven nemen. Zekerheid bestaat niet in deze tak van sport.

Professionele investeerders investeren dan ook niet met hun laatste spaargeld. Nieuwe markten worden opgespoord, de mogelijkheid van verlies wordt ingecalculeerd, de risico’s worden gespreid, de termijn van de investering zorgvuldig vastgesteld en er wordt met een puur zakelijk oog gekeken naar hetgeen er gekocht wordt. Als investeerder zet u de persoonlijke wensen opzij, de return on investment (ROI) is het belangrijkst.

Voor de meeste ‘tweede huizen kopers’ is het nemen van dergelijke risico’s vaak niet verstandig en ook helemaal niet nodig. Gelukkig zijn Nederlanders over het algemeen behoudende kopers. (soms tot frustratie van buitenlandse makelaars). En toch halen nog teveel mensen hun prioriteiten door elkaar en focussen teveel op het korte termijn investeringsaspect: Het liefst vanaf de dag van aankoop wenst men ieder jaar een fikse waardevermeerdering en soms ook nog een flink rendement uit verhuur. Vastgoedbedrijven en fondsen spelen daar handig op in en beloven gouden bergen, met hoge rendementen, een gegarandeerde inleg terug na een bepaalde periode en slaan u met rapporten om de oren van reeds behaalde rendementen op soortgelijke projecten. Ons advies luidt om altijd deze rapporten op te vragen, durf daarbij kritisch te zijn en bedenk dat 'behaalde rendementen in het verleden geen garantie geven voor de toekomst'. Eenvoudige informatie en accountantsverklaringen van lange tijd terug volstaan doodgewoon niet en zeker niet als de minimale inleg onder de 50.000 euro ligt. Let erop dat er geen financieel toezicht bestaat door de AFM voor investeringen onder dit bedrag.

Genieten onder de zonLady Fortuna
Gelukkig blijkt bij doorvragen meestal dat de woning toch hoofdzakelijk bedoeld is als tweede huis. Een plek onder de zon om nog vele jaren heerlijk van te kunnen genieten! Dan is het belangrijk om dat uitgangspunt helder voor ogen te houden, en het investeringsaspect te laten voor wat het is. Zo is het een prettige bijkomstigheid voor u, of zij die na u komen, wanneer de woning na vele jaren genieten verkocht kan worden, eventueel met winst.

Hoe dan ook, de huidige marktsituatie biedt absoluut kansen voor u als koper. Daar waar voorgaande jaren de onderhandelingsruimte erg klein was, is de balans nu doorgeslagen naar uw kant! In deze zin wordt ook wel gesproken van een kopersmarkt. Er is nu onderhandelingsruimte, zowel bij ontwikkelaars als particuliere verkopers. De klant met cash is koning!.

Over cash gesproken, een belangrijk aspect is het verkrijgen van een financiering. De banken zijn een stuk zuiniger geworden met de geldkraan. Veel potentiële kopers kijken nu lelijk op hun neus wanneer de koude cijfers boven tafel komen! Het is belangrijk dat u als koper weet wat u te besteden heeft alvorens u de markt opgaat! Wanneer u weet wat u kunt en wilt besteden, is het een kwestie van het beste product voor de beste prijs zien te vinden. Een goede begeleiding bij het zoeken en kopen is daarbij zeer belangrijk. Het afgelopen jaar zijn veel mensen in de problemen gekomen, zowel eigenaren als ontwikkelaars en makelaars. En een kat in het nauw maakt rare sprongen. Wij zien helaas maar al te vaak dat potentiële kopers zichzelf (onnodig) in de nesten werken door gebrek aan kennis en kunde. Er zijn een paar belangrijke zaken die u ten alle tijden goed voor ogen moet houden:

  • Koop kwaliteit: Goede kwaliteit blijft altijd in trek, zowel in voor als tegenspoed. Laat u niet verleiden door de laagste prijs of snelle verhalen, maar blijf trouw aan uw eigen wensen en principes.
  • De deal van de eeuw bestaat niet : Wees niet te hebberig. Niemand weet exact wanneer de prijzen weer gaan stijgen en waar en voor hoe lang en voor welk type product. Door toch nog even te wachten wanneer u een geschikte woning heeft gevonden, in de hoop dat de prijs nog iets lager gaat worden, kunt u een mooie kans mislopen. Ook in deze tijd zijn mensen op zoek naar mooie woningen tegen een goede prijs en de kans dat iemand anders er met uw droomhuis vandoor gaat blijft altijd aanwezig.
  • Blijf reëel: Een woning van een miljoen euro zult u niet opeens voor vier ton kunnen bemachtigen. En indien men u wilt wijsmaken dat dit wel het geval is, dan zit er een addertje onder het gras! Of de eerste prijs was belachelijk of het huis is gezien de kwaliteit en locatie inderdaad slechts vier ton waard of zelfs wel minder. In dat geval loont het zeker de moeite om nog even verder te kijken.
  • Bezuinig niet op kennis en kunde: Met het geld wat u bespaart bij de aankoop laat u zich het best bijstaan door een deskundige. Er zijn veel goede makelaars die u tevens kunnen bijstaan in juridisch advies en fiscaliteiten, maar niet allemaal. Vaak wordt als extra dienstverlening advies aangeboden maar blijkt de tussenpersoon nauwelijks op de hoogte van de recente ontwikkelingen, laat staan de juridische consequenties die dit heeft voor u als woningbezitter. Mocht dit advies worden aangeboden door een gelieerde advokaat of notaris schroom dan niet referenties op te vragen.
Samenvattend
In deze tijd kunt u met uw budget meer dan tot een jaar geleden. U kunt nu scherp onderhandelen en er soms diverse zaken bij bedingen, zoals een golflidmaatschap, onderhoudscontracten, meubilair en afwerking sanitair. Hoe lang de prijzen nog blijven dalen, dat weet niemand. Mondi heeft meerdere cijfers gepubliceerd welke de ontwikkelingen van de huizenprijzen in de laatste jaren demonstreren. De bubbel van noodverkopen,  zoals die in Spanje heeft plaatsgevonden,  zal op een gegeven moment voorbij zijn en in sommige landen zie je nu al een afvlakking van de prijsdalingen en zelfs prijsstijgingen vinden plaats . Vergeet niet dat kwaliteit altijd in trek blijft. De beste woningen in de categorie 'bestaande woningen' zullen het eerst verkocht zijn. Uiteindelijk blijven de 'winkeldochters' over. Woningen die, ook al zijn ze goedkoop, nog steeds hun geld niet waard zijn.

Wanneer u een tweede huis in het buitenland wilt en u kunt het zich veroorloven, heeft u als het ware nu al een voordeel. Laat u wel goed begeleiden bij uw zoektocht, immers in een markt onder druk kunnen rare dingen gebeuren. Het belangrijkste is dat u dat huis vindt dat het beste bij uw wensen past. Een huis waar u nog jaren van kunt genieten. Na vervolgens vele jaren woongenot voor het hele gezin, iets wat moeilijk in geld is uit te drukken, zult u zien dat de markt inmiddels zijn werk weer gedaan heeft.  Uw investering in stenen is nog nooit een slechte investering op de (middel-)lange termijn gebleken.

Dit artikel is mede geïnspireerd door Azur Assistance Nederland


Het Mondi lidmaatschap is bijzonder aan te bevelen voor (toekomstige) eigenaren van een woning of beleggingsobject in het buitenland. Of u zich nu in de oriëntatiefase bevindt, al een woning hebt aangekocht of deze weer wilt gaan verkopen, u zult ongetwijfeld veel vragen hebben en willen weten welke juridische, fiscale, financiële en praktische consequenties uw beslissing heeft

Facebook Twitter LinkedIn YouTube Andere share mogelijkheden

Geschreven door Rob Smulders
Datum: 16-05-2011

Terug naar overzicht

Lid worden van Mondi: verstandige keuze!

De oorsprong begint in 2001, maar sinds 2005 ligt de focus van Mondi als belangenorganisatie vooral op het preventief informeren van aspirant-kopers en eigenaren van een woning in het buitenland. Mondi beschikt over een schat aan deskundige informatie, ervaringen, een deskundig netwerk en heeft toegang tot waardevolle bronnen om tot een objectief, informatief en betrouwbaar oordeel te komen.

Leden kunnen onbeperkt vragen stellen onderaan de pagina van het landendossier of themapagina naar keuze.

Mondi lidmaatschap Plus of Premium
Snel online geregeld!


Criteria Mondi Professional kwaliteitslabel en het Mondi Approved keurmerk

Meld u aan voor de Mondi nieuwsbrief

Blijf op de hoogte van praktische waardevolle informatie en actuele ontwikkelingen.
Laat u inspireren door reportages: objectief, informatief en betrouwbaar.

De nieuwsbrief wordt ongeveer 1 x per week verstuurd
Een moment geduld...
Als respons van de website uit blijft,
neem dan contact met ons op.

Contact Sluiten